12 Şubat 2015 Perşembe

Minik bir kuşun ameliyat hikayesi..

Yoktum yine bir süredir. Benim dünyalar tatlısı minik kuzucuğum bir süre önce, tıp için küçük, fakat onun ve bizim hayatımız için büyük bir bademcik ve geniz eti ameliyatı geçirdi.

 Neredeyse 6 aylık olmasından bu yana birkaç ay arayla şişen ve her seferinde antibiyotik kullanmadan geçmeyen bir boğaz enfeksiyonu yaşıyordu. Geceleri horlaması, sık sık uyanması, saçma sapan yatması bu büyük geniz eti ve bademciklerinden kaynaklanıyormuş meğer. Bademciklerinin üzeri beyaz beyaz oluyordu. Bununla birlikte her enfeksiyonda yaşadığımız ateşlenmeleri, boğulurcasına öksürmeleri de yaşam kalitesini düşürüyordu. Telaşlanmamamız mümkün değil, her seferinde kendimizi alelacele hastanede buluyoruz.

Derken yine birgün antibiyotik kullanıyor boğaz enfeksiyonundan. Gündüz otururken birden bacakları, kolları mosmor kesilip, titremeye başladı. Ömrümden ömür gitti, o anki durumumu, korkumu anlatmam mümkün değil. Hemen bize yakın olan Medical Park hastanesinin aciline koştuk, bir alerjik reaksiyon gösterdiğini, alerji iğnesi vuracaklarını söylediler. Kabul etmedim tabii ki. Orada ki çocuk doktorumuza koştuk hemen, telaşlanmayın, hızla ateşi çıkacak ve bu sebepten dolayı vücudu titreme belirtisi veriyor dedi, ateş düşürücü şurupla durumu kontrol altına aldı, minik kuzum biraz olsun açıldı. Daha sonra antibiyotiğin de artık fayda sağlamadığını, her ay düzenli olarak penisilin iğnesi vurulması gerektiğini söyledi. Nasıl içim yanıyor, nasıl üzgünüm. Tüm çocukluğum boyunca penisilin iğnesi olmuş birisi olarak, o iğnenin nasıl can yakıcı, nasıl kalça-bacak uyuşturduğunu çok iyi bilirim. HAYIR dedim, HAYIR başka bir yolu olmalı. Çocuğumun bademciklerinin 500 tane çocuktan belki birkaç tanesinde görülebilecek türde bir yapısı olduğunu ve sürekli olarak enfeksiyona maruz kalacağını söyledi. Tuttuk Ekol Kulak Burun Boğaz hastanesinin yolunu, bir de burada bir KBB uzmanının görmesini istedik. Rast gele Sezgin Öztürk isminde bir doktora muayene olduk. Doktorun da bir şans işi olacağını düşünüyorum, ve gerçekten çok şanslıyız ki böylesine alanında iyi bir doktorla tanıştık. Çınar henüz 27 aylık, 2,5 yaşında bile değil. Yaşının ve kilosunun bunu kaldırabileceğini, kendi eşine ve oğluna da aynı ameliyatı uyguladığını ve ilerisi için çocuğumun çok rahatlayacağını anlatarak bizi ikna etti doğrusu.

 Narkoz uzmanının muayenesi ve bir takım kan tetkikleri sonucu ameliyatı 1 hafta sonra gerçekleşti. Gece 12den sonra hiçbirşey yiyip içmedi. Ameliyat öncesinde meyve suyunun içine sakinleştirici şurup verip içirdiler. O sahneler çok komikti doğrusu, Çınar öyle bir gevşedi ki gülüyor, kahkahalar atıyor, herkese öpücük atıyor :)  15-20 dk. sürmesi planlanan ameliyattan 50 dk.da ancak çıktı kuzum. Tahmininden daha büyük bir geniz eti ve sol tarafı oldukça yapışık sorunlu bir bademciği varmış. Asıl sıkıntı ameliyat sonrasında başlıyor. İlk yarım saatte Soğuk su içmesi istendi, tabi yutkunamıyor, sürekli ağlıyor, zar zor birkaç yudum su içebildi. Sonrasında dondurma yemesi söylendi, fakat her çocuk gibi dondurmaya bayılan oğlumun dondurmayı göresi yoktu. 4-5 saat müşahade altında tutulduktan sonra evimize yollandık, bir diyet listesiyle birlikte.İlk birkaç gün sadece sıvı gıdalar, sonrasında oldukça yumuşak gıdalarla devam ettik. Çünkü kanama riski söz konusu. Tabi canı yanan ve sözden çokta anlamayan bir çocuğa birşeyler yedirip içirmeye çalışmak, yada istediği şeyin yememesi gerekenler listesinde olduğunu anlatmak oldukça zordu. Eve geldiğimizde ilk yemek istediği şey sucuktu mesela :) Dondurma, puding, ayran, yoğurt vs.. bıktı tabi. 2-3 kilo kaybetti bu zaman zarfında. Ama binlerce kez şükür ki bir sorun yaşamadık, doktorumuzun profesyonelliğinin yanında hastaneden de çok memnun kaldık. Çınar yaşlarında bir çocuk için bu ameliyatın çok erken olduğunu söyleyenler de oldu tabi. Fakat çocuğumun kullandığı sayısız antibiyotik ve yaşadığı sıkıntılı günler, bizi en iyi sonucu aramaya yöneltti. Umarım hayatı boyunca yaşadığı en büyük ameliyat ve hastalık sorunu bu olur.

Rabbim dermansız dert vermesin kimselere. Özellikle de çocuklarımıza. Çünkü onlara sadece gülmek ve mutlu olmak yakışıyor.

Sağlıkla kalın :)21 yorum:

 1. Çok geçmiş olsun.

  Benim eşim otuz yaşında olmuştu ameliyatı, onca yıl çektiklerimize acıdık. Şimdi hep hafif atlatıyor. Oğluş rahatlayacaktık bundan sonra.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Handan, size gelmiş geçmiş olsun, sağlıcakla kalın :)

   Sil
 2. Çok geçmiş olsun kuzuya:( tabii ki sizlere de. Artık sorun yaşamazsınız inşallah. Sevgilerimi yolladım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Nilgün ablacığım, inşallah hepimizin çocuğu için dileklerim, benden de sevgiler :)

   Sil
 3. Geçmiş olsun.. Hakikaten zor bir yaş bu operasyon için. Koca koca insanlar bile sıkıntı yaşıyor.
  Hep sağlıklı geçsin günleriniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim çok incesiniz, size de tatlı Oytununuzla sağlık dolu günler diliyorum :)

   Sil
 4. Çok geçmiş olsun çok rahatlayacak tecrübeyle sabit.

  YanıtlaSil
 5. Çok geçmiş olsun minik Çınar'a... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim çok incesin, benden de kocaman sevgiler :)

   Sil
 6. Çok çok geçmiş olsun. Benim kızımda 9 yaşında oldu.artık eskisi kadar ağır geçmiyor. Teyzemin kızı da aynı şekilde hastaydı.onlar imkanları vardı bıldırcın besleyip hergün yumurtasını içirdiler hastalığı ameliyat olmadan atlattı. Sizinde görmüş ve görecegi en büyük ameliyat bu olsun. Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Fatma size de gelmiş geçmiş olsun, bıldırcın yumurtasının bu rahatsızlık için faydalı olduğunu ilk kez duyuyorum, hoş önceden duymuş olsam da taptaze bıldırcın yumurtasını nereden bulurduk şehrin göbeğinde :) Aynı dilekleri yolluyorum tüm kalbimle, benden de kocaman sevgiler :)

   Sil
 7. Çok geçmiş olsun kuzucuğa...

  YanıtlaSil
 8. Geçmiş olsun tontişe :) Pek tatlı... Allah başka dertler vermesin..... Yüzü hep gülsün... Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Seldacım sende çok tatlısın, amin hepimiz için aynı dilekler, benden de sevgiler :)

   Sil
 9. Çok çok geçmiş olsun acil şifalar dilerim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Juliette, çok incesin :)

   Sil
 10. çok çok geçmiş olsun size ve bu tatlı miniğe sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güzel yorumun için Ezem Ruveyda'm, benden de sevgiler :)

   Sil
  2. çok geçmiş olsun minik Çınara acil şifalar dilerim sevgiler....:))

   Sil